PersonalitățiȘtiriȘtiri

Firat: “Jucătorii naționalei Moldovei erau speriați, ei nu au încredere în forțele proprii”

By noiembrie 16, 2020Niciun comentariu

Antrenorul principal al echipei naționale a Moldovei, Engin Firat, a comentat înfrângerea în fața Greciei (0:2) în meciul Ligii Națiunilor.

“Meciul nu a fost așa cum ne-am așteptat. Băieții erau motivați și concentrați. Dar în prima repriză au fost două probleme. În primul rând, băieții erau puțin speriați, ei nu aveau încredere în forțele proprii. Am încercat să le explic că nu au nimic de pierdut, dar dacă le este frică, oricum vor pierde.

În meciul cu Rusia s-a epuizat multă energie, am încercat să compensăm acest lucru, dar unii jucători nu au putut face față…

În pauză, am făcut mai multe schimbări, am rugat jucătorii să acționeze mai agresiv, să facă presiuni. Sunt mulțumit de joc în a doua repriză. Însă meciul durează 90 de minute. Prin urmare, nu pot fi complet mulțumit. Aceasta este realitatea, urmează se ne pregătim pentru următorul meci”, a spus Firat într-o conferință de presă.