ȘtiriȘtiri

Comitetul de arbitri al FMF l-a suspendat pe arbitrul meciului dintre “Dacia-Buiucani” – “Petrocub”, Leu, pentru 5 runde. Acesta nu a luat în considerare un gol

By octombrie 22, 2020octombrie 24th, 2020Niciun comentariu

Arbitrul șef al meciului din etapa a 14-a a Diviziei Naționale dintre „Dacia-Buiucani” – „Petrocub”, Stanislav Leu, a fost descalificat pentru 5 runde. În cadrul meciului, arbitrul, în minutul 39, mai întâi a numărat și apoi a anulat golul în poarta dacilor, considerând că jucătorul de la “Petrocub” a încălcat regulile.

În timpul ședinței, Comitetul de arbitri a analizat acest episod și a decis să-l pedepsească pe Leu pentru o decizie eronată. Jucătorul de la “Dacia-Buiucani” nu a încălcat regulile, iar golul ar fi trebuit considerat. Meciul dintre “Dacia-Buiucani” și “Petrocub” s-a încheiat la egalitate (0:0).

De asemenea, a fost luat în considerare și episodul cu căderea lui Maxim Pirogov în meciul „Sfîntul Gheorghe” – „Dinamo-Auto” (1:1) în zona de penalizare a „Sfinților” din minutul 93. Arbitrul Igor Bosca a considerat că Pirogov simulează și i-a arătat un cartonaș galben.

În timpul examinării acestui caz, opiniile au fost împărțite, dar cu un vot majoritar, comitetul a decis că arbitrul Igor Bosca a luat decizia corectă.