ȘtiriPersonalitățiȘtiri

Eduard Blanuță: “Moldova poate surprinde Polonia datorită disciplinei sale și organizării”

By octombrie 26, 2020octombrie 28th, 2020Niciun comentariu

Antrenorul principal al echipei naționale feminine a Moldovei, Eduard Bănuță, și-a împărtășit așteptările din meciul de calificare din Campionatul European 2021 împotriva Poloniei.

„Dacă ne poate surprinde echipa poloneză? Acest lucru depinde de antrenor. Echipa adversară a jucat deja trei jocuri și a schimbat tactica în unul din ele. Desigur, ne poate surprinde, iar sarcina noastră este să fim cu un pas înainte.

Cum putem surprinde noi? Prin disciplină și organizare.

Vreau să vă mulțumesc pentru încredere. Facem totul treptat. Am încercat să facem tot ce ne stă în putere în fiecare joc pentru a ajunge la un rezultat pozitiv. Vom încerca și în continuare asta, pentru că dorință de a excela – este. Tot ce am cizelat la antrenamente va fi întruchipat în joc.

Am lucrat tactic și psihologic o săptămână întreagă. Fetele înțeleg asta. Ne cunoaștem rivalul. Principalul lucru este să fii puternic din punct de vedere moral în orice situație”, a spus Bănuță, răspunzând la întrebările FFFM și FMF.

Meciul Moldova – Polonia va avea loc pe 27 octombrie pe stadionul Zimbru. Începutul este la ora 15:00.

Sursa: Instagram / Fețele feminine din fotbalul moldovenesc

Subscribe
Notify of
guest
0 Comentarii
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile